Pojam, vrsta, zadaci i značaj inventarisanja i kontrola u prodavnici 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Srednja tehnička škola

Инвентарисање
Појам, врсте, задаци и значај инвентарисања
Под инвентарисањем се подразумева попис имовине (средства и извори средстава) предузећа.
За трговинско предузеће је посебно важан попис робе у продавницама, складиштима и у другим пословним јединицама.
Треба разликовати књиговодствено стање робе од стварног стања залиха робе. Књиговодствено стање залиха робе је разлика између примљене робе, којом се задужује продавница или нека друга пословна јединица, и издате робе, којом се раздужује продавница или нека друга пословна јединица. Стварно стање залиха робе добија се непосредним пописом залиха робе које су затечене у продавници или некој другој пословној јединици.
Инвентарисањем се:
- утврђује стварно стање средстава и извора средстава;
- стварно стање средстава и извора средстава утврђених пописом упоређује се са књиговодственим стањем средстава и извора средстава да би се установила евентуална разлика у количини и вредности између ова два стања (вишкови и мањкови);
- усклађује књиговодствено стање са стварним стањем средстава и извора средстава.
Инвентарисања могу бити редовна, ванредна, потпуна и делимична.
Редован попис средстава и извора средстава обавља се на основу законске обавезе, и то на крају сваке године, на почетку пословања трговинског предузећа, у случајевома припајања, спајања, поделе или ликвидације трговинских предузећа.
Ванредни попис се обавља када се мењају цене (снижење или повећање цена), у случају расходовања средстава (робе или неких других средстава), у ситуацијама смењивања радника задужених средствима (робом или неким другим средствима).
Потпун попис обавља се онда када се пописују сва средтсва и извори средстава – било да је попис редовни, било ванредни.
Делимични попис средстава је попис само неких средстава и извора средстава. Обавља се, било при редовном, било при ванредном инвентарисању.
Техника инвентарисања обухвата три главне фазе: припрему робе за попис, организацију пописа и спровођење пописа робе.
Припрема робе за попис
Попис робе треба урадити правилно и без застоја. Зато пре тога треба обавити извесне припреме. Припреме обављају централна комисија за попис робе у продавницама и складиштима, и особље продавница и складишта. Техника припреме за попис робе састоји се у извршавању великог броја радних операција одређеним редоследом на одређен начин и у одређеном року, како би се попис обавио на време.
Организација пописа робе
Организација пописа робе састоји се у подели посла учесницима пописа, а затим у усклађивању њиховог рада, како би се посао обавио на време и успешно.
Целокупан посао око пописа робе обављају три групе радника: чланови централне комисије трговинског предузећа за попис робе, чланови комисија за рад на непосредном попису робе у продавницама, складиштима и другим пословним јединицама трговинског предузећа, и особље продавнице, складишта и осталих пословних јединица трговинског предузећа.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!